close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Chlupatí kamarádi

7. august 2015 at 13:59 | Coneja |  Názory
Zdravíčko milí conejáci ;)),
Dnes bych se chtěla věnovat trochu vážnějšímu tématu - ochrany zvířat a s tím i vyjádření svého názoru na vegetariánství / veganství.

V těchto letních dnech často bývám u přítele. A když už jedu k rodičům, snažím se co nejméně trávit čas v zapařených autobusech plných zpocených lidí a radši si vystoupím o pár zastávek dřív a chodím domů pěšky. Pokaždé procházím okolo knihovny, v jejíž blízkosti se nachází hromada plakátů o kožešinových farmách. Už celý týden jsem chtěla stránku navštívit, ale pokaždé jsem zapomněla. Nicméně včera se mi to povedlo

Jedná se o stánku www.obrancizvirat.cz. Je to nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat a hájení jejich zájmů. V těchto dnech se aktivně snaží prosadit petici za zákaz chovu zvířat na kožešinových farmách. Zpracovali jedno moc hezké video, které vám dám hned pod tento odstavec. Upozorňuji, že obsahuje reálné záběry chovu na těchto farmách a pro někoho by mohlo být příliš brutální (nikoho tam nekrájí na kousky, ale můžete vidět třeba rozkousaný ocas nešťastného norka, zoufalá mláďata snažící se utéct apod.)


Já osobně jsem pro zákaz působení těchto farem, alespoň na našem území, kde jako občané máme právo vyjádřit svůj názor. Podepsala jsem petici, která obsahuje dopis adresován ministru zemědělství, poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a Senátu Parlamentu České republiky. Přímo při podepisování petice si jej můžete přečíst. Osobně si myslím, že je sepsán velice pěkně, stručně, věcně a hlavně slušně, což oceňuji. Pokud se mnou tedy souhlasíte, můžete se s chutí podepsat.

Nicméně vraťme se ještě k videu. Když jsem ho chtěla ukázat příteli, zrovna telefonoval, tak jsem si mezitím pročítala komentáře a nemohla jsem se přestat divit. Rozhořčili mě konkrétně komentáře šílenců a fanatiků, kteří nejsou ochotni respektovat názor jiných. Jednalo se především o vegany, vegetariány a ostatní lidi, co preferují vyšší spojení s přírodou.

Proti vegetariánům, veganům, ani jiným nic nemám

Nicméně chtěla bych vám ukázat jeden rozdíl.
Moje nejlepší kamarádka je vegetariánkou už od svých devíti let, a to v říjnu dovrší osmnáctin. Žije pokojně se svým názorem, když se jí někdo zeptá, co ji vedlo k tomuto rozhodnutí, slušně mu vysvětlí své myšlenky. Když si dám v restauraci kuřecí řízek, ona si dá smažák nebo těstoviny a žijeme v harmonii ve svazku nejlepšího přátelství už od narození.

Ovšem mám v zásobě jiný příběh. Se svým známým se znám už 5 let. Když jsme se poznali, občas jsme zašli na procházku, zabruslit si, nebo jsme vytáhli kytary a vyhrávali v parku. Každopádně časem se začal zajímat o otázku vegetariánství a v dnešní době už je druhým rokem veganem. Nicméně to jaksi změnilo i náš vztah. Zpočátku mi jen říkal, že bych se nad sebou měla zamyslet. Říkám si, proč ne, zamyslím - a můj názor je, že živočišné bílkoviny jsou pro mě důležité a své zdraví mám ráda, ale jelikož jsem liberální a benevolentní osoba, zastávám názor, že každý má právo na to si žít, jak chce, jíst si co chce a dělat si co chce. Ovšem do bodu, než se to začne dotýkat někoho jiného. Můj drahý kamarád mě po nějaké době začal téměř šikanovat přednáškami o tom, jak jsem strašně mainstreamová a konzumní osoba. Bála jsem se před ním chodit nalíčená, protože řečem typu seš zrůda, líčení je zrůdné, používání šampónů, mýdel a vlastně veškeré kosmetiky je zrůdné a podobně jsem se nevyhnula. Všem okolo vnucoval své šílené knihy a hlásal, že vlastně všechno, co si nesesbíráš z podstromu je vlastně strašný prohřešek vůči přírodě. Všem nám to prý prostě musí dojít. Jednou mě i pozval na nějakou meditaci, která mě měla provést duchovnem tak, abych se nemusela živit ničím, jen přijímat energii z okolí. No, po třech dnech jsem ho navštěvovala v nemocnici, protože zkolaboval a tehdy jsme se aspoň domluvili, že jíst by měl, ať jsou to kořínky, ať je to zelenina, nebo cokoliv, co ho udrží při životě.
Od té doby se maximálně pozdravíme na ulici.

Vegani mi nevadí, vadí mi fanatici

Jestli máte chuť, čas a zájem, můžete si přečíst podobné hysterické komentáře pod zmiňovaným videem. Podle místních by lidstvo mělo mít zakázáno konzumovat maso, mléčné výrobky, sýry, jogurty, nepoužívat kosmetiku, šampóny, sprchové gely, přestat brát jakékoli léky a prášky nebo čisticí prostředky. Pardon, ale nechci skončit zavšivená v plesnivém bytě a nejlépe ještě s nějakou chorobou. Existují firmy, které svoje přípravky netestují na zvířatech, stačí se jen trochu zajímat.
Ano, jsem proti kožešinám, které člověk k životu nepotřebuje. Ráda si zvířátka hladím živá a ne na své kabelce. Není sebemenší problém koupit si oblečení, které je vyrobeno z umělotiny. Nicméně mám ráda vlastní zdraví a vím, že živočišné bílkoviny jsou pro mě důležité. Respektuji názor lidí, kteří ten můj nesdílí. Respektuji jejich životosprávu, jejich přesvědčení a filosofii. Ale nesnáším fanatismus - a to v ničem.

Co tím chtěl básník říct? Pokud se chcete zapojit, podepište petici proti kožešinovým farmám. A pokud je někdo z vás vegetariánem - já říkám, pokud se člověk nestává fanatikem, proč ne..

Vaše CONEJA ;))

Jaký máte názor na kožešinové farmy?

Rozlišujete lidé slušně projevující svůj názor od fanatiků?

Podělte se v komentářích! :)

 

1 person judged this article.

Comments

1 ponorrka ponorrka | Web | 7. august 2015 at 15:27 | React

Zdá se to být neuvěřitelný, ale je to tak! Ano, naše blogové mimino slaví 1. narozeniny, tak jsme se rozhodly tě pozvat na narozeninovou soutěž o hodnotné ceny. Tak přijď, těšíme se!
Pon a Orrka

2 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 7. august 2015 at 15:37 | React

[1]: Moc děkuji za pozvání, nicméně od "pozvánek, otázek, proseb," či jiných je tu jiná kategorie a mě opravu mrzí, že se najdou lidi, kteří absolutně ignorují poslání určitého článku ... možná se podívám, každopádně gratuluji...

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | Email | Web | 7. august 2015 at 16:44 | React

Nejsem vegetariánka, ba ani veganka, zvířat jakkoliv trápených mi je líto. Ale vždyť se říká, že rostliny jsou také živé. To by se také nemohly trhat, zpracovávat a pod. Zvířata - šelmy se také živí masem. To je prostě zákon přírody. Člověk je všežravec a v každém období svého života potřebuje určité potravy víc. Co se týče fanatismu, je škodlivý ve všech směrech života. Pochází z něj pouze zlo, nic dobrého.

4 Slečna Caroline Slečna Caroline | Email | Web | 7. august 2015 at 16:51 | React

Podepsala jsem spoustu petic za zrušení kožešinových farem nebo alespoň za zlepšení prostředí pro zvířata. A jsem taková "poloviční" vegetariánka. To znamená že jím převážně bezmasá jídla, ale jsem ochotná v nouzi sníst i skoro bez keců maso. Z toho videa je mi do breku, jací jsou lidé debilové...a to když jsem četla komentáře u videa, tak mi došlo že nejde o mýlku. Všichni se tam odsuzují, soudí...yeah, tomu se říká inteligentní společnost.

5 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 8. august 2015 at 10:08 | React

[3]: Já to taky vnímám jako běžný koloběh v přírodě. Kdyby lidé byli býložravci, už by ty poloopičky v době kamenné tušili, že oštěpy a podobně jim k ničemu nebudou. Ale je to každého rozhodnutí :).

[4]: Jojo, však proč ne, že :). Mám dojem, že na internetu právě existují takové extrémy. Kožonosiči a fanatičtí zelení -_-...

6 positive-attitudes positive-attitudes | Web | 8. august 2015 at 14:39 | React

Proč si nekoupí ty lidi místo kožešiny, dnešní tak kvalitní a skoro k nepoznání - zda je to kožešina nebo umělé - ty umělé kožichy,  jen kvůli takovým lidem, jako jsou "já chci nosit živočichyt na sobě" se tyto farmy zakládají, ble :-!

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | Email | Web | 8. august 2015 at 15:19 | React

[6]: Celý svůj život jsem kožich z pravé kožešiny neměla, jen jednou umělý plyšák a nechyběl mi. :-D

8 Ter. Ter. | Web | 9. august 2015 at 0:45 | React

Myslím si, že kožich z norka není zrovna věc, bez které bychom nemohli přežít. Mám to, asi jako každý druhý, nastaveno tak, že každé trápené zvíře působí trápení i mně, proto jsem za zastavení téhle zbytečnosti. Jenže máme kolem sebe tolik nitek, za které se tahá ze všech směrů a podpisy prostě ne vždycky stačí. Každopádně start je to dobrý a pokud se toho někdo bude držet a opravdu toho dosáhne ve větším měřítku, bude mít můj obdiv. :-)

A co se vegetariánství nebo veganství týče - ať si každý dělá co chce, jak jsi napsala. Ale podle mě to, už jen kvůli potřebám lidského těla, prostě není správné (navíc na maso, vajíčka nebo mléčné výrobky nedám dopustit). Fanatismus a cizí názory ve vlastní hlavě se mi ale hnusí. Kamarádka si našla před rokem a půl přítele, který se z ní snaží udělat obrázek dle své představy - a ona je chudák tak zamilovaná, že mu to prochází. Také se dala na vegetariánství a pořád vykládá, jak můžu ty uzeniny jíst. Možná by to nebylo tak nepříjemné, kdyby to nešlo od toho blázna, kterého si našla. Ale nejsem si jistá, že se úplně držím tématu. :-)

Skvělý názorový článek! A možná si vypůjčím tu knižní výzvu. O:)

9 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 9. august 2015 at 9:32 | React

[6]: Přesně tak, s tím souhlasím

[7]: Taky kupuju umělotiny, když už to musí být. Ale stejně, flaušovému kabátu se nic nevyrovná :-D

[8]: Přesně tak, nejsme v pravěku, abychom ze zvířat stahovali kůži na hadry :). Moc se mi líbí, jak jsi svůj názor vyjádřila, děkuju ti :).

Jinak kamarádky je mi líto, znám ve svém okolí podobný případ (ač ten není spojen s vegetariánství) a je mi z toho taky do breku :/

Jinak díky moc :), knižní výzva je k dispozici ;) přeju hodně štěstí! :)

10 Grumpy Grumpy | Web | 9. august 2015 at 11:37 | React

Napsala jsi to docela přesně. Nemyslím, že by na obou stranách bylo až tolik fanatiků, ale (to asi u všeho) jsou fanatici bohužel nejvíc vidět a slyšet. Mám několik kamarádů vegetariánů a v životě jsem s nimi neměla žádnou slovní přestřelku ohledně jídla. Taky znám osobně jednu veganku, která se s námi začala u oběda (jak jinak) hádat a nakonec i vyřvávat, že by se léky měly testovat na dětech. To už bylo i na mě moc.

Ano, živočišné bílkoviny jsou pro nás důležité, ale i živočišný kolagen, kreatin, kreatinin, B12 atd atd... Ale podle mého názoru prostě v současné době jíme masa MOC. Jsme všežravci a měli bychom tedy jíst pestrou stravu, a ne jako někteří jedinci bůček, bůček, bůček, klobásu, tlačenku, salám a nic jiného :-?

11 vendy-novinky vendy-novinky | Email | Web | 9. august 2015 at 11:40 | React

Já si za celý život nekoupila jedinou věc z pravé kůže nebo kožešiny. Radši si koupím umělou a  úplně nejradši si nekoupím žádnou. Od začátku prázdnin jsem začala jíst méně masa, ale vegetariánka nejsem. Když jsem se koukla na video, tak mě napadla jedna otázka-Jak se cítí a jaký jsou ty lidi, kteří tam pracují-Myslím si že moc hodní asi nebudou, když pracují na tak ošklivém místě...

12 Coneja^^ Coneja^^ | 9. august 2015 at 19:37 | React

[10]: Díky :). To s tím přehnaným množstvím konzumace masa je pravda. Člověku stačí tak 3x týdně. Nicméně já stejně bůčky, klobásy, tlačenky a salám za maso nepovažuji :D

[11]: To záleží no. Pokud to berou jako práci ... spíš bych se na to nemohla dívat -_-

13 Čerf Čerf | Email | Web | 9. august 2015 at 21:56 | React

Líbí se mi ta základní myšlenka o rozdílu mezi osobním postojem a jeho neurvale fanatickým prosazováním. Vadí mi, když někdo své domnělé pravdy nutí všem - nejlépe ještě s tím dodatkem, že kdo má jiný názor je nezbytně pomýlenou zaslepenou ovcí, která ještě nedohlédla pravého stavu věcí. Nechť si každý zastává "pravdu" sobě milou, jen ať mi ji necpe! :-)

14 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 9. august 2015 at 22:27 | React

[13]: Přesně tak :) .. to byla hlavní myšlenka článku.. už jenom dokazující ten rozdíl mez mými přáteli :)

15 mylifeaskari mylifeaskari | Web | 10. august 2015 at 16:03 | React

Moc se mi líbí jak jsi to napsala! :) Já jsem vegetariánkou chtěla být, možná stále chci... ale já zkrátka nedokážu nejíst maso. I když maso jím jen 2-3x do týdne, potřebuju ho.. :D
..
Teď trošku od věci, nominovala jsem tě do TAGU, můžeš na na něj podívat zde :) http://mylifeaskari.blog.cz/1508/tag-liebster-award

16 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 10. august 2015 at 16:30 | React

[15]: Děkuji to moc! :) ... Mám to podobně, taky mám maso ráda. Ale nic se nesmí přehánět ;) ... Jinak děkuju za pozvánku i za nominaci, moc ráda se podívám, popřípadě připojím :)

17 Allex Allex | Email | Web | 23. august 2015 at 16:25 | React

Myslím, že je na každém, co bude jíst a používat. Proti vegetariánství a veganství nic nemám, ale takové ty fanatiky bych z toho vyjmula. A to, že by se neměly používat léky mě trochu rozčílilo. Co když je někdo těžce nemocný?!
A kožešinové farmy bych úplně zrušila. Já jsem si nikdy kožešinu nekoupila, a když už si ji koupím, tak umělou. :)

18 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 23. august 2015 at 21:31 | React

[17]: Přesně tak, naprosto souhlasím :) ..

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama