close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

FOTONÁVOD: DIY Hrníčky + 6 příběhů pro 5 úžasných lidí :)

17. june 2016 at 20:18 | Coneja |  Nesmysly

Zdravíčko, milí conejáci ;)),

řekla jsem si, že mezi těmi všemi články o maturitě to chce něco oddechového. Přináším vám jeden z těch článků, co pro tento blog nejsou moc obvyklé, a to DIY článek.

Jelikož mám už dva týdny prázdniny, moje ruce se začaly trochu nudit a navíc, jak víte, studium na gymnáziu letos ukončuji, a proto se chci rozloučit i se svými vyučujícími, kteří mi toho během těch osmi let neskutečně moc dali. A z toho důvodu chci i já něco dát jim. Dlouho jsem přemýšlela, čím je potěšit. Chce to něco praktického, něco hezkého a hlavně něco osobního (na tom si obzvláště dávám záležet). Hrníček využije úplně každý a můžete se na něm kreativně vyřádit a zároveň potěšit své blízké (nebo i učitele ;)).

Budete potřebovat
  • Hrníček - já kupovala obyčejné bílé v IKEI
  • Fixy na porcelán - já použila Nerchau Porcelan Art pen - jedna fixa samostatně stojí asi 80,-, balení 4 fix cca 300,- a balení všech barev (myslím, že 12) stojí kolem 800,-
  • Misku s vodou
  • Hadřík / kapesník
  • Inspiraci :)

Hrníček umyjte teplou vodou a jarem. Je potřeba umýt všechny plochy opravdu důkladně (i zevnitř), aby se špína nezapekla do porcelánu a aby barva dobře přilnula povrchu.


Pokud máte nové hrnky, je pravděpodobné, že na jejich spodu budete mít nálepku s kódem. Jelikož jste hrníček umývali teplou vodou, měla by jít snadno sloupnout.


Nechte hrníček trochu vychladit a na suchou plochu začněte kreslit, co se vám zlíbí.


Dávejte si pozor, abyste hrníček správně drželi. Mějte buď ruku uvnitř (výhodné spíše na různé pruhy, nebo tvary - budete mít hrnek vzhůru nohama) nebo jej držte za ouško (pokud na ouško nebudete kreslit). Nedržte jej na místech, kde máte barvu (hlavně když kreslíte z obou stran). Po chvilce by barva měla zasychat, takže lehký dotek nevadí, ale raději pozor.


Pokud se vám něco nepovede, nebo chcete něco odstranit, navlhčete hadřík do vody (doporučuji jeden konec nechat suchý) a fixu setřete - mělo by to jít ještě relativně dlouho potom, co něco nakreslíte, ale čím dříve ji setřete, tím lépe. Po setření bude hrníček trochu mokrý, utřete jej druhým koncem hadříku do sucha.

Hrnky nechte zhruba 4 hodiny schnout. Potom předehřejte troubu na 160 stupňů a hrnky "pečte" 90 minut (u tohoto kroku se řiďte návodem na barvě - Porcelan Art pen to má takto).

Až budou hrnečky hotové, nechte je vychladnout! Pokud byste je ponořili do studené vody, mohly by prasknout.
Porcelan Art pen snese umývání jarem v ruce (odzkoušeno) a údajně i mytí v myčce (ale to jsem zatím osobně nezkoušela).

Gratuluji! Máte osobitého kamaráda na ranní čaj nebo krásný dárek pro blízké :).

Přední stranaZadní strana


A teď trocha osobitosti…
Dělala jsem dohromady 6 hrnků a nebyla bych to já, kdybych vám ke každému neřekla malý příběh.
Teď to bude trošku diskriminace leváků, ale u každého hrníčku jsem kreslila na přední část (tu, kterou uvidí "ostatní") a na zadní část (tu, kterou k sobě má natočenou ona osoba), proto jsem vždy na zadní část napsala něco "osobnějšího".

1) Hrneček s číslem jedna slouží čistě egoisticky jen mně. Vždycky jsem chtěla mít nějaký předmět, který by vystihoval moje koníčky nebo zájmy. Jelikož jsem celkem introvert, často uvítám ticho. Hlavně když píšu nějaký článek, nesmím být ničím rušena (maximálně si pustím hudbu do pozadí). Proto si myslím, že nápis "Shh, I'm blogging" je naprosto výstižný. Na zadní část jsem se pouze podepsala - Coneja - jméno, které nezná nikdo jiný, než vy - moji čtenáři. A proto je pro mě tak důležité :).

2) Druhý hrníček je určen mojí paní profesorce ze semináře z českého jazyka. Sice jsem měla tu čest být její studentkou pouze jeden rok, ale přirostla mi k srdci mnohem víc, než někteří učitelé, co mě učili dlouho. Asi nechápete, proč je na přední straně nakreslená žába. Hned vám to vysvětlím. Tato paní profesorka nám během tohoto roku řekla, že se u maturit každý rok nudí víc a víc, proto vymyslela takovou srandovní hru, kterou by si s námi chtěla zahrát u ústní maturity (ano - u zkoušky se vám totiž určitě chce hrát hra :D). Slíbila nám, že ti studenti, kteří během ústní maturity z češtiny řeknou slovo "žába", dostanou čokoládu, nebo jednu z jejích legendárních barevných složek. Mě bohužel tolik tlačil čas, že jsem ono slovo neřekla, a tak jí ho aspoň napíšu na hrníček :).
Na zadní stranu jsem napsala jeden citát, který dle mého názoru naprosto vystihuje styl učení, kterým tato profesorka učí. Nemusí nikoho do ničeho nutit, nad nikoho se nepovyšuje, je úžasná a nesmírně inspirativní (proto hodně mých článků vždycky vyšlo po jejím semináři :D) a na maturitu mě dokázala připravit naprosto skvěle. Čeština byl opravdu ten předmět, kam jsem šla klidná s úsměvem na tváři a ani se mi nechtělo odejít :D.

3) Ach, nemohu si pomoct, ale musím si povzdechnout. Hrníček číslo tři je totiž pro nesmírně výjimečného člověka, co můj život hodně poznamenal, aniž si to sám uvědomuje. Jedná se o dalšího vyučujícího, kterému za mnohé vděčím. Jak nápis napovídá, jedná se o mého profesora angličtiny. A to se vším všudy, jelikož je to milovník všeho anglického - tudíž i čajů. Je to člověk, na kterého si musíte docela dlouho zvykat, ale když si k němu najdete cestu, zjistíte, že je to jeden z nejhodnějších lidí, kteří na naší škole učí. Ústní maturity z angličtiny jsem se hodně obávala, protože pronikavý pohled tohoto člověka mi vždycky vyrazil dech a zablokoval mi všechna mluvící ústrojí. Nicméně ještě před vstupem na onu "zkoušku hrůzy" mě nesmírně uklidnil, popovídal si se mnou a celou dobu byl neskutečně podporující (a usmíval se!). Během té doby, co jsem měla možnost navštěvovat jeho hodiny, mě naučil pracovat úplně jinak a mnohem efektivněji, než jsem byla zvyklá. Také jsem mohla nahlédnout do jeho způsobu přemýšlení, jaký jsem ještě u nikoho neviděla, a jsem za to sakra vděčná. Proto oba dva nápisy mluví za vše :).

4) Další hrníček je pro moji profesorku španělštiny. Je to rodilá mluvčí a já jakožto "malý srábek" jsem se s ní vždycky trochu bála mluvit. Nicméně právě ona mě naučila, abych se bát přestala a začala si v cizích jazycích trochu věřit - a to mi pomohlo i u maturity ze španělštiny. A hlavně mi vysvětlila, že ani rodilí mluvčí, ani učitelé natrhají hlavu za chyby. Citát popisuje, jak učitel ovlivňuje své studenty. "Profesor tě chytí za ruku, otevře ti mysl a dotkne se tvého srdce." A přesně tak to bylo ;).

5) Další hrníček je spíše takový veselý. Také patří mé profesorce - tentokrát profesorce z latiny. Latinu jsem studovala dlouhých 7 let a u pěti z nich mohla být přítomna právě tato paní profesorka. Jelikož mě učila opravdu dlouhou dobu, všimla jsem si, že skoro každou hodinu posílala někoho ze spolužáků pro kafe z automatu. Proto se na zadní straně hrníčku vyjímá věta "Tentokrát ne z automatu ;). Dobrou chuť!" Přední stranu jsem se snažila pokreslit sochou bohyně Afrodité = Venuše (antická bohyně krásy) a dokreslila jsem červené mikádo, které naše paní profesorka nosí :).

6) Poslední hrníček slouží pro moji třídní profesorku. Celých dlouhých 8 let se o nás snažila pečovat a musím přiznat, že jsme jí to jako třída moc neulehčovali. Nikdy moc neprojevovala své emoce, nebo nějakou náklonnost, ale ví toho o nás mnohem víc, než si myslíme. Když maturitní komise oznámila výsledky a pogratulovala všem studentům i slza jí ukápla. Proto si myslím, že věta na jejím hrníčku mluví za vše ;).
A to je ode mě tedy všechno. Doufám, že se vám návod i trocha té sentimentality na konec líbila :).
Jestli se někdo inspiruje, budu moc ráda, když mi na mail (v menu) pošlete vaše výtvory! ;)

Vaše CONEJA ;)
 

1 person judged this article.

Comments

1 Kira Curatio Kira Curatio | Email | Web | 17. june 2016 at 20:46 | React

Děkuji za krásnou inspiraci, vsadím se, že měli obrovskou radost <3
Nejspíš si taky vytvořím něco s blogovým motivem, je to skvělý nápad :)

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 17. june 2016 at 20:56 | React

Ani jsem netušila, že jsou i fixy na hrnky. Vyrábět si vlastní hrneček jsem zkoušela jen takovými těmi klasickými barvami, co se nanáší štětečkem a i když byl výsledek dobrý, na běžné používání to není a moc dlouho to nevydrží.
Jen mě napadá, že to asi jde použít jen na bílý, popř. nějaký světlý hrnek, že? Třeba (plácnu :D) zlatá na černý hrnek by asi nešla, co?

Jinak tvé výtvory jsou krásné a určitě udělají radost.

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 17. june 2016 at 20:57 | React

Teda asi pravděpodobně už udělali... Já si ani neuvědomila, že je dávno po maturitách. :D

4 Opica Opica | Web | 17. june 2016 at 21:43 | React

Já nakoupila hrníčky v Tescu spolu s permanentními fixkami na cd - balení barevných asi za 60kč :D a taky to pěkně drží. Tvoje hrníčky vypadají hrozně super :)

5 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 18. june 2016 at 20:01 | React

[1]: Rádo se stalo ;)

[2]: Já myslím, že by to šlo :). Zlatou barvu mají taky a i když já mám jen černou, červenou, modrou a zelenou, tak jsou docela výrazné, takž proč to nezkusit :).

[3]: Ještě jsem jim je nedala, ale díky :)

[4]: To je taky pěkné. Díky :)

6 itsokay itsokay | Web | 22. june 2016 at 17:29 | React

Niečo podobné som už robila bohužiaľ sa mi to veľmi nepodarilo pretože na tie hrnčeky sa veľmi zle kreslí (a možno to bude tím že neviem kresliť :D).

7 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 24. june 2016 at 15:16 | React

[6]: Tou fixou je to právě docela dobré (já jsem na tom taky se zručností mizerně :D)

8 sakay sakay | Web | 25. june 2016 at 10:13 | React

jů ta žába :) pěkný :) tak už potřebuju jen sehnat ty fixy a taky to můžu zkusit

9 Coneja^^ Coneja^^ | 25. june 2016 at 18:13 | React

[8]: Já si je objednala v Sevtu a druhý den jsem je měla na prodejně ;))

10 Allex Allex | Email | Web | 2. august 2016 at 14:46 | React

To je roztomilé, úžasné! Moc se Ti to povedlo! ;))

11 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 3. august 2016 at 18:04 | React

[10]: Děkuji ti ^^

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama