close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Ústní maturita #1 – profilová část

25. june 2016 at 21:09 | Coneja |  Deník maturanta

Zdravíčko, milí conejáci ;),
vítám vás tu opět u dalšího článku - tentokrát určen hlavně budoucím maturantům (a taky mně, aby nezapomněla! :D).
Abych to ujasnila (většina z vás to už stejně bude vědět) - ústní maturita se dělí na dvě části - profilovou a státní. Jak už jste z názvu pochopili, dnes budu mluvit o té profilové části :).

Příprava: Vyberete si (většinou) 2 předměty, u nichž vypracujete určitý počet otázek (já měla u obou 25).

Průběh: U zkoušky si prvně vytáhnete jedno z oněch témat. Posadíte se na potítko a máte 15 minut na přípravu - dostanete libovolný počet papírů a tužku, které si pak vezmete i k samotné zkoušce. Někdy jsou povoleny i pomůcky jako slovníky, kalkulačky, atlasy, obrázky a podobně, ale to má každá škola jinak a vřele doporučuji si to zjistit dopředu přímo u učitelů, se kterými budete maturovat. Po těch pár minutách na přípravu vás vyučující vyzvou k samotné zkoušce, která trvá 15 minut. Zpočátku mluvíte sami - více méně se "rozjedete" a jdete hezky podle toho, co máte v hlavě. Hlavní zkoušející nebo přísedící se vás potom může zeptat (a rozhodně se zeptá) na zhruba 2 - 3 otázky (podle toho, jak moc budete mluvit sami - čím víc, tím míň se bude ptát :)). Potom vám poděkují a pošlou vás beze slova ven.

Hodnocení: Nebudou se vám dávat žádné "body" ani neexistuje žádný zlom, kde musíte být takzvaně "nad čarou", abyste prošli. Hodnotit vás bude subjektivně hlavní zkoušející a přísedící, kteří mají víceméně stejnou hodnotu hlasu. Domluví se, jak se jim vaše "vystoupení" líbilo a ohodnotí vás klasicky 1 - 5. Svůj výsledek se dozvíte až na konci "zkoušecího bloku" - my to měli rozděleno na dopolední blok (8 - 12) a odpolední blok (13 - 17).

24. 05. 2016 - Den, na který nikdy nezapomenu
Prošli jsme si základními informacemi a teď vám tedy popíšu, jak to probíhalo konkrétně u mě :). Většina maturantů maturuje v jeden den, nicméně naše škola zase musí mít něco extra a tak tedy rozdělila maturitu na 2 dny (jeden profilovou, druhý státní). Jupí, dvojnásobek stresu!
Jako profilové předměty jsem si vybrala španělštinu a latinu. Španělština byla čistě jazyková zkouška a nějaké vědomosti. Šlo o to mluvit 15 minut španělsky na nějaké konverzační (téma, které okecáte, ale musíte znát hodně slovíček) nebo faktografické (vyžaduje znalosti) téma. Latina byla rozdělena na dvě části - překlad a rozbor textu (10 minut) a teoretická část (5 minut). V obou dvou předmětech jsem měla 25 otázek a tedy - zpracovat je nebylo jednoduché. Na španělštinu jsem na poslední rok dostala profesorku, která přišla po mateřské a nikdy se studenty nematurovala, tudíž domluva byla příšerná. Její kolegyně (ano, měli jsme na španělštinu 2 profesorky) - rodilá mluvčí zase nevěděla o českém školském systému vůbec nic, a nás taky vesele ignorovala. Na latinu jsme měli profesorku, která nás měla už dlouho a byla strašně milá, nicméně trochu roztržitá, a tak nás začala připravovat až na poslední chvíli. Každopádně, nějak se to zvládlo!
Večer před zkouškou jsem byla hodně nervózní hlavně proto, že v pondělí všichni všechno udělali a ujišťovali nás, jak "to bylo v pohodě" a jaká "to byla dávačka". Nicméně v úterý ráno jsem byla úplně klidná. Smířila jsem se s tím, že to nějak dopadnout musí a nemá cenu se tím trápit. V autobuse jsem si ještě pročetla výtahy ze všech otázek a šla jsem do školy. Hned jak jsem došla, zjistila jsem, že moje kamarádka si vytáhla v latině tu nejhorší otázku a je si jistá, že prošla docela s hrdostí. Měla jsem radost jak za ni, tak i za to, že jsem věděla, že tím pádem tam ta ošklivá otázka už nebude. Chvíli jsem jen postávala, pár učitelů mě poplácalo po rameni a stres ke mně přišel až v momentě, kdy mě zástupce vyzval, ať se jdu nachystat ke dveřím. Naštěstí jsem tam měla kamarádku z nižšího ročníku a ta si se mnou zatancovala náš "tanec na uklidněnou" a hrdě jsem vešla dovnitř.


LATINA
První jsem konala zkoušku z latiny. Všimla jsem si, že se na mě přišli podívat studenti z nižších ročníků (taky se mohli zeptat) a v tu chvíli jsem si řekla - "ne, nedívej se na ně, akorát tě to vyplaší". Vytáhla jsem si otázku číslo 6 - Sallustius Crispus - Catillinae coniuratio + Krize římské republiky. Pro normální smrtelníky - otázka, u které jsem si pamatovala text i něco z historie. Hurá! Původně jsem chtěla pětku, ale došlo mi, že šestku umím asi stejně líp. Než jsem si sedla na potítko, vyměnila jsem si pohled se svým spolužákem, který si vytáhl Aeneidu + antický epos a vypadal docela ztrápeně. Dostala jsem text a papír a vrhla jsem se do toho po hlavě. Prvně jsem si přeložila celý text, podtrhala gramatiku, napsala si pár bodů k teorii a čas byl fuč.
Ze začátku musím říct, že obě dvě paní profesorky mi neskutečně pomáhaly. Jela jsem jako kulomet, že komise nestíhala a lidi za mnou (údajně) sbírali čelisti z podlahy. Když se mě zeptaly na něco, v čem jsem si nebyla jistá, udělaly nějaké gesto nebo řekly něco, co mi to okamžitě nahodilo. Problém byl, že jsem v podstatě řekla všechno sama a ony už se mě neměly moc na co zeptat. Tak vytáhly pády - ajajaj. Párkrát jsem se zasekla, ale když jsem udělala smutné oči, přešly jsme k otázce z teorie. Konkrétně krizi Římské republiky jsem před pár dny povídala tátovi, jako pohádku, a tak jsem to stejně provedla i u zkoušky. Paní profesorky jen spokojeně přikyvovaly. Zbylo mi asi půl minuty a já už neměla co říct. Hlavní zkoušející se na mě tak usmála a řekla něco ve stylu "když už jsi nám to všechno tak hezky řekla, tak se tě zeptám jen na takovou poslední doplňující otázku - čím ta krize konči?" A já byla v háji. Vůbec jsem neměla ponětí. Koukala jsem na ni pohledem "právě jste mi podepsala smlouvu se smrtí". Ona mi to vrátila očima - "jak tohle můžeš nevědět?" Asi během setin vteřiny jsem začala dedukovat - no tak, Conejo, čím asi tak končí důležitá období?! Potichu jsem špitla "bitva??" (s takovým tím pisklavým tónem na konci). Kývly na mě. "Bitva u..?" Pořád jsem neměla tušení. Paní profesorka už to nevydržela a plácla do stolu - "vždyť to máš v tom papíře! 31 před naším letopočtem! Bitva u A..?"
Netuším, jak se mi to povedlo. Měla jsem tam jen to číslo. Nicméně ruka osudu se probila do mého mozku a vytáhla informaci někdy z roku 2010. "Bitva u Actia!" Vykřikla jsem s úlevou a byla jsem poslána na chodbu. Jupí, hurá, latina je za mnou!


ŠPANĚLŠTINA
Asi dvacet minut nato jsem měla čelit jazykové zkoušce ze španělštiny. Maturovaly jsme jenom dvě a spolužačka měla až odpolední blok, tudíž všechny otázky byly k dispozici. Modlila jsem se, ať si nevytáhnu španělské umění nebo historii, protože to bych nezvládla ani česky. Vstoupila jsem do místnosti, spatřila kámošku za zády, co se na mě přišla podívat, a chytila jsem se za talisman kolem krku. Přála jsem si, abych si vytáhla něco od 1 do 15, protože to byla právě konverzační témata, ale hlavně ne výš - tam už byly třeba nějaké znalosti! No, vytáhla jsem si 25 - Guía por la República checa (= průvodce po Česku). V podotázkách se mě totiž mohly ptát na hrady, národní parky a podobné věci. Bála jsem se, že když se mě zeptají, kdy bylo postaveno tohle a tamto, budu v háji. Nicméně obě profesorky pojaly otázku úplně jinak, než já a vyklubalo se z toho něco neuvěřitelného. Z počátku jsem je zasypala klasickými informacemi o ČR jako hlavní město, rozloha, umístění v Evropě, počet obyvatel a tak dále. V průběhu zkoušky mi došlo, že vlastně já jsem tady ten "šéf" a můžu mluvit v podstatě, o čem chci. Tak jsem vytáhla vše z otázky 22 - Města, z otázky 19 - Brno, z otázky 13 - Kulturní život, z otázky 11 - Světové problémy, z otázky 5 - Stravování a mluvila jsem v podstatě o všem, co mě napadlo a nějak to souviselo s Českem. Paní profesorka se mě pak zeptala jen na stereotypy, které se tradují o Češích ve světě, a tak jsem si vzpomněla, že to byl náš domácí úkol asi před půl rokem, a tak jsem vysypala vše, co jsem tam kdysi napsala. Další otázka byla na mého oblíbeného českého autora. České autory nečtu, ale pomohla mi v tom maturita z češtiny, tak jsem si vymyslela třeba Čapka a už jsem jela informace o něm. Patnáct minut bylo najednou pryč a dokonce jsme i přetáhly.

A jak to dopadlo..?
Hned po zkoušce jsem objektivně očekávala z latiny 2 a za španělštiny 2 nebo 3. Šla jsem na řadu jako poslední, tak jsem naštěstí nemusela dlouho čekat na výsledky. Když jsem uslyšela své jméno a "latinský jazyk výborný, španělský jazyk výborný", málem jsem pukla štěstím. Profilovou maturitu udělala celá naše třída, a tak bylo hodně co slavit! :)

Tady bych ráda ukončila první část. Další část bude o státní maturitě, která pro mě byla o něco psychicky náročnější, tak se máte na co těšit.

Zatím se s vámi loučí,

Vaše CONEJA ;))

Pomohly vám nějak informace obsaženy v článku?
Z čeho jste maturovali vy nebo už víte, z čeho maturovat chcete? :)
Ráda si přečtu vaše komentáře!

 

2 people judged this article.

Comments

1 Heaven Heaven | Web | 25. june 2016 at 21:39 | React

Maturita z latiny musela být těžká... O tom bych ani neuvažovala :D Stačí mi teď co máme my a to ještě děláme všechno podle přehledů :D Myslím, že u nás je latina dokonce písemná :) Když si to takhle popsala, neměli uvažovat ani nad ničím jiným než je jednička, ne? :) Já už jsem si předměty k maturitě vybrala a z profilový části mám jednu ústí a jednu písemnou... Což je docela fajn, protože maturovat z dějepisu v ústní formě by nebylo vůbec super :D

2 Coneja^^ Coneja^^ | 25. june 2016 at 22:03 | React

[1]: Vzhledem k tomu, že jsem ji měla 7 let, tak to docela šlo :) .. a jinak děkuju :) .. dost mě překvapuje, že máte jen 1 profilovou ústní, ale tím líp, ne? :)) .. u nás teda byl dějepis jen ústní

3 Týnuše Týnuše | Web | 25. june 2016 at 22:04 | React

Já maturovala z ošetřovatelství a psychologie. Už nikdy nechci znovu maturovat! :D

4 Sonča Sonča | Email | Web | 25. june 2016 at 23:10 | React

Jak já jsem ráda, že mám maturu za sebou! :D Maturovala jsem z ekologie a biologie... A samozřejmě to, kde jsem si nejvíc věřila (bio), tak jsem si vytáhla špatnou otázku a byla jsem ráda, že jsem ze sebe něco dostala.. :D

Jinak maturovat z latiny je neobvyklé a zajímavé (tedy pro mě)...:) Jinak gratulace obrovská, že to máš/máme konečně za sebou! :)

5 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 25. june 2016 at 23:39 | React

[3]: Zdravka? :) .. Já už taky ne :D

[4]: Hlavně, že je to za náma :) .. děkuji a nápodobně ^^

6 Melanie Melanie | Web | 26. june 2016 at 9:47 | React

Já budu maturovat za rok, z ekonomiky a účetnictví a už teď se toho děsím, protože ani jeden mi nijak zvlášť nejde (z ekonomiky mám letos na vysvědčení za čtyři, ups) a vůbec mě nebaví. Ale snad to aspoň na tu čtyřku zvládnu.

7 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 26. june 2016 at 10:15 | React

[6]: Řeknu ti, že dost často se ten styl učení i samotná látka liší od předchozích let. Pojedeš vlastně "témata" a výhodou profilové maturity (na rozdíl od státní) je, že je to hodně o tobě samotné a máš to ve svě režii. Jako já, když jsem měla součástí otázky ve španělštině ty hrady a praky a nic o nich nevím, tak jen řeknu, že v Brně máme "nějakej" Špilberk a začnu mluvit o tom, kde se v ČR produkuje alkohol :).
Pevně věřím tomu, že s tím nějak projdeš, budu na tebe myslet! :)

8 Joina Joina | Web | 26. june 2016 at 10:20 | React

Já jsem měla maturovat před 4mi roky, ale nějak to nevyšlo, možná se pokusím o to příští rok, jestli se na tom daném oboru uvolní nějaké místo.
Nejtěžší pro mě byla matematika a angličtina a nevím, jak se to mám dobře naučit a který předmět by byl pro mě lehčí.
Téda, tě obdivuji tedy, že jsi dala jazyky na výbornou, mě stačí že se učím angličtinu a tu mám už několik let (cca 12)a mám jí stále na 4 až 4-5 :(

9 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 26. june 2016 at 10:32 | React

[8]: Třeba to příští rok vyjde :))
Já z matiky teda nematurovala. Každopádně ti moc děkuji a věřím tomu, že se ti to povede. Každýmu jde prostě hold něco jinýho :). I když to dáš na tu 4, budeš mít maturitu a nikdo už nebude řešit, co jsi měla za známku. Hlavně to nevzdávej! :)

10 Čevi Čevi | Web | 26. june 2016 at 12:16 | React

Jelikož jsem také letos maturoval, mám radu pro budoucí maturanty: nedělejte si žádné měsíční plány, neřiďte se radami a taky nevěřte tomu, že maturita je "dávačka" a nikdo se na ni vlastně nikdy neučil :D . Plány nedodržíte, budete z nich akorát ve stresu, rady ostatních vám nepomůžou, protože každý je individuální a vyhovuje mu něco jiného. A nakonec kecy typu učil jsem se den před maturitou neberte vážně. Kdo tak učinil proklouzl buď o kousek tomu, opakovat v září, nebo stejně alespoň jeden předmět nedal :D . Já se učil týden před maturitou a stačilo to. Něco málo jsem si pamatoval a kdybych se učil dřív, stejně bych to zapomněl do maturity.

11 theweirdgirl theweirdgirl | 26. june 2016 at 13:40 | React

Hezky si mi to přiblížila, ale i tak mě to teda děsí :O Už jenom zpracovat ty otázky je těžké :D

12 Heaven Heaven | Web | 26. june 2016 at 18:13 | React

[2]: : Ne všichni, jenom podle toho, jak si kdo vybere... :)

13 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 26. june 2016 at 20:16 | React

[10]: S tím až tak úplně nesouhlasím. Je pravda, že plány a "dávačka" jsou blbosti. Ale takzvané "rady" a zkušenosti předchozích mi opravdu pomohly. Jasně, že má každej svoje a každej se najde v něčem jiným. Ale to neznamená, že mi názor ostatních nemůže taky pomoct :).

[11]: Souhlasím, je to těžké a strašidelné. Ale pokud se člověk opravdu připravuje a dostatečně komunikuje s učiteli během roku, byla by to už opravdu velká smůla, kdyby to nedal :).

[12]: I tak mě to dost překvapuje :) . ale říkám - tím líp :D

14 Allex Allex | Email | Web | 3. august 2016 at 20:37 | React

Gratuluji, jsi šikovná :))

15 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 3. august 2016 at 21:59 | React

[14]: Díky moc! :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama