close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Ústní maturita #3 – Jak se připravit

30. june 2016 at 15:06 | Coneja |  Deník maturanta

Zdravíčko, milí conejáci ;)),

Dneska jsem si pro vás připravila článek, který se sice bude týkat primárně maturity, ale budou v něm i obecné rady ke zkouškám všeho typu. Tak doufám, že vám to v něčem pomůže :).

První část článku bych chtěla věnovat samotné přípravě, tj. ještě, než nastane den D ;).

1) Poctivě si zpracujte otázky

Je jasné, že ne vždy se dají stihnout všechny a úplně perfektně, proto je v pořádku, když si něco povyměňujete s kamarády. Nicméně - čím víc práce uděláte vy sami, tím lépe se vám učivo bude pamatovat a svaťák už bude jenom čajíček. Také si v hlavě uděláte nějaký základ a bude mnohem jednodušší z vás informace vytáhnout, než když jste otázku číslo 7 viděli včera poprvé.

2) Učte se na etapy

Učení je jako guláš - musí se uležet, aby byl dobrej. Nemá cenu se napoprvé učit 20 otázek denně - budete v tom mít akorát binec. Je to jako tvorba svalů nebo lezení do bazénu - musíte postupně přidávat dávky, jinak se váš mozek (či vaše tělo) stáhne, vyčerpá a naprosto vám to srazí sebevědomí.

3) Dělejte si výtahy z výtahů z výtahů z výtahů z výtahů…

U všeho si dělejte osnovy. Důležité je, abyste byli schopni rozlišit podstatné, méně podstatné a nepodstatné informace. Také si určitě zvýrazněte pasáže, ke kterým máte nějaký vztah - ať už vás baví, zajímají, nebo o nich víte mnoho. Každá z vašich otázek by měla obsahovat část, kterou chcete u maturity nejvíc prodat. Je to zaručený recept, jak projít - hlavně říct ASPOŇ něco.

4) Používejte pomůcky

Teď nemyslím ty, co schovávají vaši rodiče pod postelí :D. Veškeré barvičky, zvýrazňovače, lístky, značky, básničky, mnemotechnické pomůcky všeho druhu jsou vítány!

Druhou část článku chci věnovat přímo strategiím, jak zazářit přímo na ústní zkoušce ;).

1) Předveďte svoji strukturu

A je to tu - vytáli jste si téma z nějakého předmětu, počmárali jste čtyři papíry na potítku, už i tušíte, o čem mluvit, ale tak nějak vám chybí úvod. Nejjednodušší, nejlépe vypadající a nejefektivnější cesta je shrnout všechny hlavní body, o kterých chcete mluvit.
Zaprvé - sami se tím uklidníte, trochu si urovnáte v hlavě, co vlastně všechno chcete říct a navíc tu osnovu můžete při nejhorším číst z papíru, takže se zvládnete vydýchat a nechat stres, aby z vás opadl.
Zadruhé - naženete tím čas, tudíž šance, že se vás učitelé zeptají na něco, co nebudete tak dobře umět, je poměrně malá.
Zatřetí - ukážete učitelům, co jste si připravili, tudíž i oni sami budou vědět, čeho se držet a na co se vás můžou zeptat, aby vás nezaskočili. Uvědomte si, že VY jste tady ti, kteří si tu zkoušku vedou - učitelé vás jenom směřují, takže co nevíte, neříkejte a nezahrnujte do osnovy = nezeptají se vás na to ;).
Začtvrté - pokud se náhodou někde zaseknete a už vás bude tlačit čas, učitelé budou vědět, že jste si připravili i něco dalšího a že byste sami dokázali mluvit ještě dál (a tím pádem vám to dají ;)).
Zapáté - vypadá to dobře. Je to takový nesmysl, ale i maturita je svým způsobem "divadýlko", kde musíte něco předvést. Budete působit znale a sebevědomě a hlavně tak, že o tématu opravdu něco víte.
VAROVÁNÍ: Jediná věc, co se při této strategii dá pokazit je pouze to, že do osnovy v návalu paniky zahrnete něco, o čem nemáte ani tušení. Ale pozor - je to zas a jenom o vás. Nikdy nezmiňujte něco, co neznáte. Opravdu doporučuji si udělat řádnou osnovu už na potítku, kde si ještě můžete dovolit škrtat. Pokud se vám už něco takového stane, zkuste větu aspoň přetransformovat a odvést pozornost na téma, které je tomu nejbližší a něco o něm víte.

2) Každou odpověď zdůvodněte

Maturita není jen zkouška znalostí, ale má také prokázat, jestli umíte přemýšlet. Jedna z nejhorších věcí, co může být, když se vás někdo zeptá na osobní názor (nebo klidně i na nějakou znalost) a z vás vypadne jen "ano / ne / nebo jakákoliv jiná jednoslovná odpověď.
Zaprvé - i když odpověď nebude správná, prokážete tím, že se umíte nad situaci zamyslet a přednést pádné argumenty. Třeba jste tím zrovna odhalili cestu, o které ještě nikdo před vámi nepřemýšlel :)!
Zadruhé - opět tím naženete čas.
Zatřetí - to, že se umíte vyjadřovat, o vás taky něco vypoví. Uznejte sami, že vypadá mnohem lépe člověk, který vyjádří svůj názor, než někdo, kdo jen pokyvuje a odpovídá sotva ve slabikách.
VAROVÁNÍ: Nepřežeňte to. Odůvodnit odpověď je v pořádku, ale vycpávkové věty a motání s kolem ničeho naopak ukazuje, že vaříte z vody. Je lepší říct míň věcí věcně, než deset minut blábolit o ničem.

3) Vždy začínejte podstatnými věcmi

Nadstavba je sice krásná, ale pamatujte, že vždy musíte splnit zadání. Tj. pokud si vytáhnete vašeho oblíbeného autora, je sice krásný, že znáte celý životopis jeho bratra, ale zmínit to můžete až později. Prvně se soustřeďte na onen "základ", na kterém můžete postavit svoji překrásnou třešničku.

4) Zahrňte je zajímavostmi

Pokud jste si vytáhli otázku, kterou umíte dobře, půjde to samo. Ale funguje to i naopak - jestli dostanete něco, co vám úplně nesedí, nebojte se zmiňovat i věci okolo, na kterých ukážete, že jste se připravovali, ale zrovna jste dostali něco, co se vám nelíbí. Doporučuji zahrnout i osobní zkušenosti - jasně, nikoho nebude zajímat, na otázku Newtonova zákona, že jste s babičkou sbírali jablka, jedno jí spadlo na hlavu a pak jste s ní byli hodinu v nemocnici, celých 15 minut. Ale na otázky z historie, geografie, umění, kultury, jazykové zkoušky, vlastně úplně čehokoliv jsou vaše osobní zkušenosti plně vítány :).
Spekulujte - to samé platí i pro spekulaci. Pokud přednesete nějakou vlastní myšlenku k danému tématu, učitelé to určitě ocení (doporučuji třeba při popisu obrázků).
VAROVÁNÍ: Souvisí velmi s bodem 3. Zajímavosti hrňte, až postavíte základ. I když bude chabý a nestabilní - vždycky tam musí být!

5) Propojujte!

Na stole vám sice leží 90 otázek, ale ve skutečnosti se třeba 10, 15 z nich točí okolo podobných věcí. Platí to obzvlášť pro chvíle, kdy si vytáhnete něco, co vám tak úplně nesedí.
Já si třeba ve španělštině vytáhla Česko. Po zmínění základních znalostí jsem tahala vše z otázky 22 - Města, z otázky 19 - Brno, z otázky 13 - Kulturní život, z otázky 11 - Světové problémy, z otázky 5 - Stravování a mluvila jsem v podstatě o všem, co mě napadlo a nějak to souviselo s Českem. Jak už jsem říkala, VY jste tady ti šéfové a jen na vás, co řeknete. Klidně si vzpomeňte na nějaký domácí úkol, co jste dělali, na chvíli, kdy jste se o tom bavili s kamarádem. Čím víc řeknete, tím víc bodů si nahrnete.

6) Řeč těla

Je to také spíš taková kosmetická záležitost, ale je velmi podstatná. Křečovité pohyby, těkání pohledem, propalování očima roh stolu, shrbené sezení, máchání rukama a drcení kloubů působí naprosto příšerně. Opačný extrém jako příliš vypnutá hruď, americký úsměv, upřený pohled do učitelových očí, který se ani nehne (a asi ho i slušně děsí) - velice nepřirozené.
Udržujte oční kontakt, aby byl přirozený. V klidu se můžete i mrknout do papíru nebo do osnovy - bude to vypadat dobře, aspoň ukážete, že těch 15 minut nemáte namemorovaných jak básničku ve svahilštině. Ruce nechte spíše na klíně, a pokud víte, že máte tendence k máchání, trhání papíru, párání si svého formálního oděvu a podobně, klidně si je třeba držte navzájem, abyste náhodou omylem komisi nenafackovali. A obracení oči k panně Marii doprovázené "eee" si taky hlídejte. Radši se kousněte do jazyka :D! Není to zkoušení u tabule ;).

7) Slušné vychování

I když vás nervy drásají na kusy a už byste co nejraději vypadli, nezapomeňte na formality. Pozdravit při příchodu i odchodu je napsaná nutnost. Když se zmýlíte, nebo neslyšíte správně otázku, nestyďte se a omluvte se. A samozřejmě mluvte spisovně - hodně lidí s tím má problémy. Já konkrétně ne, ale vím, že hodně mých známých si třeba pro sebe povídali při vaření, nebo nějaké hře typu Solitaire s tím, že se soustředili na spisovnou mluvu. Nastartujete si tím tento sytém a mozek už to vyřeší za vás (stejně tak se zkouškami v cizím jazyce ;)).

8) Nevzdávejte se

Představte si následující situaci. Banda malých dětí si hraje na hřišti. Kolena do krve, všude modřiny, ale děcka si hrají dál a vesele běhají. Potom přijde maminka a zavolá: "Panebože, Honzíku, co ty sis to udělal?" Dítě se vzpamatuje, podívá se na dokrvácené nohy a začne okamžitě brečet a ten den už pomalu nevyleze z baráku.
Přesně takto to funguje i u zkoušky. Máte v sobě nějaký adrenalin, který vás hrdinně pohání dopředu. Najednou přijde otázka, co vás zaskočí, vy začnete něco šmudlat a pak to vzdáte, lezou na vás slzy a hlava se vám úplně zablokuje. Nesmíte. Nesmíte to tomu dovolit. I když se budete topit a plácat jak ryba na suchu, dotáhněte svou myšlenku vždycky do konce. I kdyby to byla sebevětší blbost, nejhorší je, když se v půlce věty zaseknete a mlčíte. Učitelé vás podrží! Jen se musí mít čeho chytit ;).

Trochu rady i pro život, tak doufám, že ti, co si přečetli tento článek a maturita je ještě čeká, mi po oné zkoušce do komentářů napíšou, jak to byli samé jedničky! :D

Budu na vás na všechny myslet! Hlavně neztrácejte naději ;).

Vaše CONEJA ;)

Použili jste během nějaké zkoušky či maturity tyto tipy?
Pomohlo vám něco ze zmíněných rad?
Doplinili byste tento výčet ještě něčím? :)

 

1 person judged this article.

Comments

1 Heaven Heaven | Web | 30. june 2016 at 15:11 | React

Dobré tipy :) Určitě si na článek vzpomenu, až se budu taky připravovat, ale teď už mám prázdniny... :D

2 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 30. june 2016 at 15:17 | React

[1]: Jasné, užívej,dokud můžeš ^^! Právě proto to píšu v létě, aby to tak nějak budoucí maturanty trochu uklidnilo :)

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 30. june 2016 at 15:28 | React

To jsou skvělé tipy, myslím, že by bylo fajn se některých z nich řídit. :)

4 Lauralex Lauralex | Web | 30. june 2016 at 15:31 | React

Já měla jeden tip: opakovat, opakovat, opakovat. :-D

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 30. june 2016 at 16:37 | React

Ve fyzice se mi podařilo zopakovat tutéž informaci pětkrát, jen jinými slovy. Vážně nutně jsem potřebovala nahnat čas :D Byť to učitelé poznají, nehnou brvou, hlavně že se mluví.

6 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 30. june 2016 at 17:38 | React

[3]: Děkuji :))

[4]: Pravda! :DD

[5]: Taky si myslím :) .. a dokáží docenit snahu

7 Melanie Melanie | Web | 30. june 2016 at 18:09 | React

Co se týče otázek, to u nás bude v pohodě. V češtině a ekonomice to máme už zpracované od učitelů (v češtině má naše učitelka rozbory většiny knížek z kánonu, a pokud si vybereme něco, od čeho rozbor ještě nemá, tak si to vypracujeme sami a ona nám to překontroluje... aneb já a knížka Deset malých černoušků - tu tam prostě mít musím! :D), v angličtině z těch kartografických témat už od letošního roku děláme prezentace a učitelka nám slibuje, že si nás, co maturujeme z aj, v příštím roce podá. :-D No a v účetnictví jsme si těch 20 otázek rozdělili mezi sebe - vypracujeme je a potom dáme učitelce zkontrolovat.
O tom zdůvodňování odpovědí jsme se už taky bavili - takže třeba když jsme brali téma Education, tak jsem rozebírala, na jaký obor chci jít po střední a proč zrovna na ten. :-D (Ale zase jsem nedokázala nic říct ke školním uniformám... strašně mě štve, že nemůžu prostě říct, že nevím, že na to nemám názor.)
A mluvení spisovně jsme zase řešili v češtině - konkrétně když jsme se bavili o Kuličce, kterou má většina v povinné četbě, tak vzhledem k tomu, že hlavní hrdinka je prostitutka, tak se tam občas vyskytlo něco, u čeho nám říkala, že to musíme popsat slušně (takže ne "chtěl, aby se s ním vyspala", ale "požadoval po ní sexuální služby" :D).
A co se týče posledního bodu, já se hrozně děsím ekonomiky, protože tam stačí třeba jenom poplést si příjmy s výnosy a už se toho chytnou...

8 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 30. june 2016 at 18:45 | React

[7]: Máte fajn učitele, že to s vámi jedu už takto dopředu :) ..
Kuličku jsem měla v četbě taky! :D
To s tou ekonomikou chápu .. a upřímně bych tento obor nedala, takže máš respekt :D

A u té angličtiny - tvůj názor tam vůbec není důležitej .. je to zkouška jazyka, takže na ně vybal slovíčka, ať už si myslíš, co chceš :DDD

9 Whirpy Whirpy | Email | Web | 30. june 2016 at 19:37 | React

Přesně nějak tak to mám v plánu za tři roky podniknout, mi nejvíce pomáhá, když si při učení látku říkám nahlas, líp se to fixuje a učení ráda poslouchám klasickou hudbu. :'D

10 Melanie Melanie | Web | 30. june 2016 at 21:49 | React

[8]: Kulička je fajn, jedna z těch knížek, které by mi vůbec nevadilo si vytáhnout. :-)
Vždyť já ekonomiku jestli dám, tak na čtyři. :-D (Teda... jestli budou bohové stát při mně a vytáhnu si téma Oběžný majetek, tak bych to mohla dát i na dvojku, ale jinak...) Takže respekt si ani tak moc nezasloužím. :-D
A co se týče angličtiny, já VÍM, že není důležitý, jestli si to opravdu myslíš, ale když na něco už názor mám, tak prostě melu, melu a nezastavuju se, ale když musím v podstatě svůj názor za dvě vteřiny vymyslet, tak se zadrhávám, koktám, nevím, co říct, protiřečím si... :-D

11 Čevi Čevi | Web | 30. june 2016 at 22:04 | React

Dobré tipy a rady. Ještě bych doplnil – vyhýbejte se prokrastinaci, vypnout internet a raději všechno :D

12 Melanie Melanie | Web | 30. june 2016 at 22:06 | React

[10]: Dlouhodobý majetek, ne oběžný :D (To je tak, když tu zrovna mám vytažený papíry do ekonomiky a čučím na ně :D) Ale oběžný by byl nejspíš taky docela v pohodě :D

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. july 2016 at 20:53 | React

Dost se ty tipy hodí. Maturuju příští rok. Zatím odpočívám, ale psychicky se na to už připravuji (snažím se) :D Snad to půjde :-D

14 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 7. july 2016 at 11:19 | React

[9]: Jo s tím mluvením nahlas taky souhlasím. A ještě u toho ráda chodím :D.

[10]: Chápu to :), nicméně myslím si, že se učitelé ptají na tak profláklé věci, že okopírovat něčí názor, který ti utkvěl v paměti nebude takový problém :D. A nebo můžeš říct, že na to nemáš názor a vysvětlit proč ;) - přece jenom, je to zkouška jazyka.

[11]: Souhlasím :D. Moje sociální sítě během svaťáku byla naprosto mrtvé :D.

[13]: Věřím tomu! ;)

15 Susane S. Susane S. | Web | 27. july 2016 at 15:15 | React

Ahoj Cony (snad nevadí, že jsem ti zkrátila přezdívku :D) musím říct, že jsemti opravdu vděčná za Deník maturanta. Maturitu mám až za rok, ale stejně se tyto rady hodí a určitě všechny použiju a budu se podle tebe řídit jak podle manuálu. Mám z maturity šílený strach :( největší problém mi dělá maturitní četba. Nikdy jsem nebyla nijak vášnivý čtenář a jedna knížka mi zabere třeba měsíc než ji přečtu. Opravdu se snažím. :D Ale nevzdám to. Děkuji. :-)

16 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 28. july 2016 at 16:19 | React

[15]: Ještě nikdo mi tak neřekl :D, ale nevadí ;).
Opravdu se rádo stalo. Sama jsem během maturáku byla napjatá jak špagát a úplně ztracená. Proto se snažím pomoct :). Vím, že se bojíš a chápu to. Ale budu ti držet palce a věřím, že to zvládneš :). Hodně štěstí!

17 Allex Allex | Email | Web | 17. august 2016 at 15:09 | React

Díky za tento článek :))

18 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 22. august 2016 at 11:25 | React

[17]: Rádo se stalo :)

19 Radule85 Radule85 | Email | Web | 8. september 2018 at 5:39 | React

Díky za tipy! Určitě se mi budou letos k maturitě hodit. Mně při učení pomáhá mít všechno přehledně graficky zpracované. Takže určitě třeba používání zvýrazňovačů a lepítek, které ve článku zmiňuješ, ale taky mít nějaký plán na učení, který mám pořád na očích. Teď jsem si ještě zvykla vše si dávat na kombinovanou nástěnku a můžu ji doporučit všemi deseti) a postupně si splněné úkoly odškrtávat. :-D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama