close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

August 2016

Svodidla - 15. díl

9. august 2016 at 19:13 | Coneja |  Svodidla

Konečně je tu nový díl Svodidel, drazí přátelé! :) Několik jich má opět předepsaných, tak snad je nezapomenu vydat včaas. Přeju příjemnou zábavu ;).

Jen ty to neslyšíš…

3. august 2016 at 18:58 | Coneja |  Názory

Zdravíčko milí conejáci,
zpočátku se chci omluvit, že včera nevyšla Svodidla (mám je sice předepsaná, ale bolest hlavy je bolest hlavy) a pro dnešek je také odkládám, protože jsem se právě vyděsila k smrti :). A to je věc o které chci dneska mluvit.

Slyšeli jste někdy o pojmu blackmasking (backward masking)? Pokud je pro vás toto slovo úplně nové, ráda vám shrnu jeho význam. Jedná se o jakýsi prapodivný a hrůzu nahánějící způsob předávání zpráv. To nezní zle že? Realita mě ale položila na lopatky. Tyto zprávy totiž bývají nahrávány především do hudebních stop (nebo jsou přímou součástí známých písní) pozpátku (backward). Pokud si skladbu pustíte opačně, můžete některou takovou zprávu objevit.

Během maturitní prokrastinace jsem se touto "problematikou" trochu zabývala (takže jsem se k smrti nevyděsila jen dnes, ale už je to nějakou dobu zpátky). Dočetla jsem se, že takto některé skupiny, obzvláště ve Spojených státech, šířily anti-křesťanská či satanistická hesla, jelikož tato témata bývají obvykle tabu a blackmasking je jediná cesta, jak je "vyslat do světa".

Backmasking se ale týká i jiných věcí, než jen náboženských hesel. Údajně je ve skladbách některých interpretů skryto mnohem víc. A nejsou to ledajací interpreti. Tvrdí se, že v písni Justina Biebra Baby je použit rasismus (oslovení nigga) a slova vybízející k válce (war, I'm the evil one). Dále také známá skupina The Beatles byla obviněna z backmaskingu, a to konkrétně u písní Rain, Free as Bird a Looser. U poslední ze jmenovaných se prý skrývá zpráva "Soy un perdedor. I'm a loser, baby, so why don't you kill me" (Jsem nula. Jsem nula, zlato, tak proč mě nezabiješ.) Děsivější je, že se po té v písni Yoko Ono (partnerky Johna Lennona) objevuje věta "I shot John Lennon" (zastřelila jsem Johna Lennona). Ve skladbě Earth song od Michaela Jacksona se objevují věty jako "Listen to the song messages" (poslouchej zprávy v písních) nebo "believe my message" (věř mé zprávě), ale v tomto případě se údajně jedná jen o trolling či poplašnou zprávu.
Skryté zprávy jsou ke slyšení ale i v dnešní populární hudbě.

Ale abychom nebyli jen negativní - například skupina Pink Floyd ve úvodu své skladby skryla tuto zprávu:
"Congratulations. You've just discovered the secret message. Please send your answer to Old Pink".
Ta vám v podstatě gratuluje k úspěchu :D.

Může se jednat o formu manipulace?
Rozhodně. Jako podprahové reklamy (obrázek / text / slovo, co se objeví třeba jen na několik setin vteřin ve filmu, nebo různé jiné typy signálů) funguje blackmasking na podobném principu. Myslím si, že hudba obecně je pro většinu lidí vyloženě nutnost, a proto umísťování zpráv (ačkoliv opačně) má obrovský dopad na lidský mozek a tím i pozdější jednání.
Moc se mi líbil díl Simpsonových, kde se této problematice také věnovali. Bart s přáteli utvořil kapelu a celý štáb se jim staral o texty, hudbu, vystoupení atd. (dokonce i o playback). Vydali písničku s chytlavým popěvkem Sán izem es jed (Yvan eth nioj) - obráceně Dej se mezi nás (Join the navy), která měla populaci donutit se přidat do námořnictva. Byla zde užita i podprahová reklama v klipu (obrázek strýčka Sama) a celkově to byl jeden z takových těch dílů, co vás donutí se zamyslet.

Na druhou stranu…
Je pravda, že obzvláště angličtina využívá krátkých a podobně znějících slov. Proto je dost pravděpodobné, že třeba slyšíme jen náhodnou změť slabik, která nám připomíná nějaké slovo (jako ooo může snít jako war [wo:]).
Já osobně jsem prošla na YouTube nějaké otočené skladby (i s texty) a v některých případech mi ona interpretace s písní vůbec neseděla. Navíc v dnešní době je nesmírně jednoduché do skladeb něco přidávat dodatečně a vznikají tak poplašné zprávy. Jediný způsob, jak si to můžete ověřit je, že si stáhnete (nebo spíš koupíte) originální skladbu a přetočíte si ji na vlastní uši. Já na to třeba neměla odvahu, proto jen spekuluji. Každopádně tematika je to zajímavá. A k zamyšlení.

A co posloucháte vy?
Slyšeli jste někdy o backmaskingu?
Už asi nepůjdete spát se sluchátky, co? :)